Prawidłowy dobór części

części zamienne Chcąc prawidłowo dobrać część do maszyny budowlanej musimy posiadać dużą wiedzę z dziedziny materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałów i zapewne jeszcze kilku innych dziedzin. Dlaczego tak ważna jest tutaj wiedza i doświadczenie. Na rynku są przecież dostępne nie tylko oryginalne części ale i zamienniki.

Gdyby były tylko dostępne oryginalne części do maszyn budowlanych. Wtedy kupując koparki CAT, JCB czy innej firmy nie mielibyśmy problemu z zakupem części zamiennej w przypadku jakiejś awarii. Oczywiście za markę trzeba płacić, za części jcb zapłacimy więcej niż za odpowiadające im zamienniki. Dlaczego więc mamy przepłacać? Przepłacając, choć może to słowo tu nie pasuje to używam go świadomie, mamy gwarancję, że zakupiona część po zamontowaniu przyczyni się do dalszej bezawaryjnej pracy maszyny budowlanej.

Kupując części zamienne firm, które produkują zamienniki, już takiej gwarancji nie mamy. Oczywiście nie oznacza, to, że taka część przyczyni się do jakiejś awarii, ale może się okazać, że materiał z jakiego była wykonana, lub rodzaj technologii w jakiej była obrabiana być powodem mniejszej jej wytrzymałości niż ta oryginalna. Dlatego przy odpowiednim wyborze części tak ważna jest wiedza i doświadczenie.