Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zdaje się być na topie jeśli chodzi o sposoby dostarczenia ciepła do pomieszczeń. Z pewnych względów słusznie, bo to metoda która pozwala łatwo i dość tanio zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe podwójnie przyczynia się do oszczędzania ciepła zużywanego do ogrzewania. Wynika to z tego, że dla zachowania tego samego komfortu cieplnego pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Większą część ciepła przekazuje bowiem na drodze promieniowania, a nie konwekcji. Duża powierzchnia podłogi przekazuje w ten sposób więcej ciepła, niż stosunkowo mała powierzchnia grzejników — nawet o wyższej temperaturze.

Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe pozwala wykorzystać źródła ciepła, które muszą pracować z niskotemperaturową instalacją grzewczą. Czyli przede wszystkim pozwalają na ogrzewanie pompą ciepła i wykorzystanie kotłów kondensacyjnych.  Te urządzenia, dzięki współpracy z ogrzewaniem podłogowym, mogą produkować ciepło naprawdę tanio. Pompa ciepła zużywa dzięki temu mniej energii (i ma wyższy współczynnik wydajości pompy ciepła COP) a kocioł kondensacyjny może mocniej schłodzić spaliny i odzyskać z nich ciepło kondensacji pary wodnej.

O ogrzewaniu podłogowym trzeba myśleć na etapie planowania budowy domu. Bo wtedy można na nim najwięcej oszczędzić, dopasowując do tego sposobu dostarczania ciepła odpowiednie jego źródło. A przecież zakup pompy ciepła pozwala przykładowo zaoszczędzić na budowie kominów, jeśli jednocześnie wykorzysta się instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją.