Malowanie ścian

MalowanieWybór najlepszych i najbardziej odpowiednich do użycia farby w domu jest równie ważny jak przygotowanie powierzchni i technik stosowanych aplikacji. Zrozumienie ich rodzaju   będzie pomocą w wyborze farby o maksymalnej wydajności i walorach dekoracyjnych. Malowanie ścian – co to jest farba?

Farba jest płyn, który schnie tworząc warstwę ochronna na powierzchni.  Składa sie  głównie z pigmentów, spoiw, dodatków i rozpuszczalników.  Każdy rodzaj  będzie miał  własną, specyficzną mieszankę składników, które zwiększają jego wydajność dla danej powierzchni. Pigmenty to drobne cząstki, które zapewniają odpowiedni kolor. Najczęściej spoiwem jest lateks, winyl, akryl i alkaid. Farby lateksowe, winylowe i akrylowe są sformułowane wodą jako głównym  składnikiem.  Po odparowaniu rozpuszczalnika pigmenty, spoiwa i dodatki pozostają na powierzchni .Farby, które zawierają więcej tych składników będzie stanowić grubszą ochronę.

Farby lateksowe

Farby lateksowe są najbardziej powszechne i popularne typy farb na rynku.. Z powodu swojego składu – wody, lateks wysycha szybko, prawie bez zapachu, zmywa  się  wodą i jest przyjazny dla środowiska.Główne ograniczeniem są wrażliwość na zimno, ma tendencję do sladów po pędzlu, w porównaniu do alkidowych farb.

Pamiętaj, nie można dopuścić do zamrożenia zarówno podczas jak i przez kilka godzin po aplikacji.

Inaczej warstwa farby zostanie poważnie uszkodzona. 100% akryl  ma wszystkie najlepsze cechy i wyprzedza pod każdym względem farby lateksowe.

Farby alkaidowe

Wielu profesjonalnych malarzy woli używać farb alkaidowych w  domu, zwłaszcza na wykończenie wnętrza.  Są trwałe, odporne na plamy. Niestety mają kilka poważnych  wad – silny zapach rozpuszczalnika i  powolne schnięcie. Są to jednak doskonałe farby do  wykończenia w drewnie, do drzwi i szaf.

Chociaż lateks i farby alkaidowe to najczęstsze rodzaje fab to istnieją i inne typy farb

Farba elastomerowa – została opracowana do pękniętych murów,

Farby epoksydowe, farby dwu częściowe, bardzo twarde i odporne na chemikalia

Malowanie Warszawa – w tej firmie znajdziesz odpowiedzi na pytania które być może nasuną się teraz.