Ogród dla Ciebie

ogródSiew nasion wprost do gruntu jest dużo łatwiejszy i tańszy niż produkcja rozsady. Nasiona wszystkich popularnych gatun­ków i odmian można kupić w sklepach ogrodniczych, a coraz częściej także w marketach i są one stosunkowo niedrogie. Zanim jednak kupimy nasio­na, należy wybrać odpowied­nie miejsce do ich wysiewu. Większość roślin jednorocz­nych wymaga stanowisk sło­necznych i rośnie na każdej glebie za wyjątkiem skrajnie ciężkich, gliniastych i suchych. Zakładamy, że gleba została odpowiednio przygotowana jesienią (przekopana, wzbo­gacona obornikiem lub nawo­zem zielonym).

Jeżeli ogród jest uprawiany regularnie, wystarczy na wiosnę przed siewem uformować i zagrabić miejsce przeznaczone na rabaty. Jeśli jednak jesienią nie znaleźliśmy czasu na przy­gotowanie gleby, stosujemy uprawę wiosenną. Jak naj­wcześniej – gdy tylko gleba obeschnie – zagony płytko przekopujemy, rozbijając bryły ziemi szpadlem lub widłami amerykańskimi. Jeśli konieczne jest użyźnianie, zamiast obornika wprowadzamy kom­post. Przekopaną glebę od razu grabimy, aby nie dopuścić do wyparowania wody z głębszych warstw. Nasiona wysiewa się dwa tygodnie po wiosennym kopaniu, wcześniej wyznaczając kształt kwietnika.

Nasiona wprost do gruntu wysiewamy zwykle w kwietniu. Wyjątkiem są: nasturcja większa i słonecznik zwyczajny

– siane w maju, wilec pur­purowy i powój trójbarwny

– siew na przełomie maja

i czerwca, łubin ogrodowy

– siany w kwietniu lub maju oraz maczek kalifornijski

– którego nasiona można wysiać w kwietniu lub jesienią.

Drobne nasiona można zmie­szać z piaskiem. W punktach sprzedaży dostępne są nasiona otoczkowane, które łatwiej się wysiewa, a dodatkowo w osło­nie znajdują się środki grzybo­bójcze lub dodatkowe składniki pokarmowe. Siać można rzutowo (nasiona wyrzucane są z ręki) lub rzędowo (nasio­na wysiewa się ręcznie we wcześniej przygotowane rowki). Drugi sposób jest korzyst­niejszy ze względu na łatwość pielenia. Drobne nasiona przysypujemy cienką warstwą piasku lub ziemi, a większe warstwą ziemi 2-3-krotnie większą niż ich grut

Następnie delikatnie ugniatamy nasiona, co ułatwi podsiąkanie wody.

Prezentujemy najważniejsze gatunki roślin jednorocznych, których nasiona można wysiewać wprost do gruntu i polecamy sposoby ich zastosowania.

Zanim pójdziemy do sklepu i staniemy w rozterce co wybrać – zastanówmy się, jakie kwiaty jednoroczne będą w tym sezonie królowały w naszym ogrodzie?

COMMENTS

  • Iza

    Ciekawie opisane, ale mam niedosyt! Zajmuje sie projektowaniem ogrodow i przez przypadek znalazlam Cie w google, szukajac cos o ogrodach! Czekam na kolejne wpisy-najlepiej o projektowaniu ogrodow!

Comments are closed.