Kamień naturalny

Branża budowlana rozwija się w zastraszającym tempie, co jakiś okres czasu na rynku budowlanym pojawiają się materiały budowlane które mają nieść prawdziwą rewolucję budowlaną. Faktem jest jednak, iż jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych jest kamień naturalny w postaci granitu, marmuru, piaskowca i innych naturalnych kamieni. Przecież technika posuwa się naprzód, a jednak wielu z nas wybiera stare dobre kamienie, granit jest prawdopodobnie najczęściej z nich wykorzystywany, występuje zarówno jako płytki granitowe jak również jako kostka granitowa. Nie będę wymieniał zastosowania granitu ponieważ lista po prostu byłaby za długa.

Najczęściej stosowanymi kamieniami w dzisiejszym budownictwie są:
– wymieniony wcześniej granit
– marmur
– piaskowiec
– porfir
– trawertyn
oraz kamień nie naturalny – aglomarmury są to sztucznie wyprodukowane kamienie imitujące marmur.

Zaryzykuję stwierdzenie, iż kamieniarstwo obecnie rozkwita – duże i częste zapotrzebowanie na granit i marmur powoduje, że powstaje duża ilość nowych zakładów zajmujących się kamieniem.

Granity nie należą do najtańszych materiałów budowlanych, dlatego też sprowadzany jest jego chiński odpowiednik zza Oceanu. Wielu fachowców twierdzi, że chiński granit niczym nie odbiega od polskiego granitu z wyłączeniem ceny, która jest o wiele mniejsza. Jest to oczywiście twierdzenie sporne, ponieważ kamieniarze produkujący polski granit się z nim nie zgadzają.

Marmur to kamień z klasą, od setek lat służy do wykańczania najbardziej prestiżowych budynków dlatego też nie jest tanim kamieniem, możemy go zastąpić jego sztucznym odpowiednikiem. Aglomarmury są kamieniami wytwarzanymi z odpadków powstałych podczas obróbki „naturalnego marmuru”.

Piaskowiec oraz porfir często możemy spotkać w przydomowych ogrodach gdzie są dekoracją albo jako materiał do budowy obiektów narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Fontanna jest jednym z takich obiektów.

Jak wspomniałem wcześniej branża kamieniarska coraz żywiej się rozwija na rynku budowlanym, a tym samym coraz więcej produktów życia codziennego wykonywanych są z kamieni, poniżej podam kilka najbardziej popularnych:

Wyroby z marmuru
+ blaty marmurowe
+ parapety marmurowe
+ płytki marmurowe

Wyroby granitowe
+ posadzki granitowe
+ blaty granitowe
+ schody granitowe
+ parapety granitowe
+ płytki granitowe

Jak można zauważyć dużą część naszej kuchni możemy zbudować z kamienia, wszelkie blaty kuchenne, parapety czy inne płaskie przedmioty można stworzyć z tego naturalnego budulca. Wręcz ostatnio zapada moda na jak największą ilość pięknych kamieni naturalnych w domu.