Konserwacja tynku

Pokrycie elewacji tynkiem to najczęściej wybierana opcja wykończenia zewnętrznej części budynku wśród nowo powstających domów. Wpływ na ten wybór ma zarówno dostępna różnorodność tynków, jak i przystępna cena materiałów.

Gdy już firma pokryje naszą elewację tynkiem wykorzystując agregat tynkarski, powinniśmy zorientować się jak dbać i konserwować warstwę zewnętrzną budynku, by jej stan techniczny i wizualny był jak najdłużej w dobrej formie.

Podstawowym aspektem jest niedopuszczanie do trwałych zabrudzeń oraz dodanie do tynku substancji czynnej biologicznie, która uniemożliwia rozwój grzybom i glonom. Bez spełnienia tego wymogu możemy liczyć się z pojawieniem się szarozielonego nalotu, który stopniowo będzie niszczył kolejne części elewacji.

Przechodząc dalej, brak odpowiedniej instalacji odprowadzającej wodę, czyli na przykład umiejętnie zamontowanych rynien, może stwarzać doskonałe podłoże dla rozwoju mikroorganizmów. Zbytnie nasiąkanie wodą może również prowadzić do odpryskiwania i łuszczenia się tynku.

Pomocne przy przedłużaniu żywotności tynków może być malowanie. Na jednokrotnym malowaniu farbą w odcieniu tynku szczególnie zyskają tynki mineralne i silikatowe. Pomaga to podanym rodzajom tynku utrzymać wyrazisty kolor. Pamiętać musimy również o zasadach stosowaniu rodzajów farb. Farby silikonowe możemy stosować bez ograniczeń, farby akrylowe nadają się tylko do malowania tynków akrylowych i mineralnych. Jeśli chodzi o farby silikatowe, to nadają się one do użycia tylko w przypadku tynków silikatowych i mineralnych.