Jak bezboleśnie przeżyć remont?

remont w mieszkaniuRemont w domu zawsze sprawia, iż panuje bałagan i chwilowe „warunki polowe” – musimy przenosić się do innego pokoju, żyć przez kilka dni trochę mniej komfortowo niż zwykle. Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na czas remontu do rodziny – nie będziemy musieli wdychać oparów z farby i siedzieć całą rodziną w jednym pokoju. Możemy zaplanować kilkudniowy wyjazd w góry albo nad morze, – jeśli mamy do wykorzystania zaległy urlop.
Możemy skorzystać z pomocy firmy zajmującej się przeprowadzkami, która wywiezie nasze meble i niepotrzebne rzeczy na czas remontu. Nie będzie to kosztowało zbyt wiele, ale za to pozbędziemy się zbędnego balastu i ekipa fachowców również odetchnie z ulgą.


Remonty nie trwają dłużej zwykle niż do tygodnia, chyba, że jest to diametralny remont ścian powiązany z całkowitym przekształcaniem rozkładu pokoi. Najlepiej niech nasz dzieci pojadą do Babci albo do Cioci, bo szkodliwe opary mogą źle na nie wpłynąć.
Najlepiej, jeśli zatrudnimy ekipę fachowców, których nam ktoś polecił. Dobrym rozwiązaniem będzie firma remontowa o ugruntowanej pozycji na rynku oferująca usługi budowlane w tym zakresie. Zawsze skróci nam to czas remontu, oszczędzi cierpień i sprawi, że nasze mieszkanie będzie wyglądać naprawdę świetnie. Jeżeli mam doświadczenie w remontach i chcemy zaoszczędzić to możemy zabrać się do malowania samodzielnie. Musimy wiedzieć nie tylko jak przeprowadzić remont od początku do końca, ale również ile kupić materiałów, aby nam wystarczyło. Błędem jest również kupienie za dużej ilości materiałów tj. farby. Warto jest zrobić plan remontu i ustalić kolejność wykonywania prac. Zaczynajmy od prac, glazurniczych, ponieważ przy ich wykonywaniu najbardziej nasze mieszkanie się brudzi. Następnie wykonajmy poprawki instalacji elektrycznej, jeśli nasze mieszkanie tego wymaga. Następny krok to cyklinowanie podłóg. Jeżeli z tym się uporamy, to przechodzimy wówczas do malowania okien i drzwi. Dopiero potem możemy przystąpić do malowania ścian. Po ścianach malujemy podłogi. Jeżeli wszystko jest już skończone to przechodzimy do ułożenia wykładzin dywanowych i PCV.

Jeżeli będziemy trzymać się tej kolejności to unikniemy zniszczeń i będzie wszystko przebiegać tak jak należy. Fachowcy wiedzą jak należy przeprowadzić remont, jeśli natomiast bierzemy się za niego samodzielnie to jest to problem. Brak doświadczenia trudno nadrobić w 2 dni, jednak, gdy już podjęliśmy taką decyzję, musimy zrobić jak najwięcej w tym kierunku, aby remont przeprowadzić jak najlepiej i najbardziej profesjonalnie.

Nie warto kupować wcześniej materiały tj. farby, bowiem może nam zostać ich za dużo i z naszej piwnicy zrobimy się mały magazyn malarski. Podłóg i tym podobnych akcesoriów należy zakupić trochę więcej. Meble należy zabezpieczyć folia malarską, aby nie zabrudzić ich farbą i żeby były odporne na kurz. Kurz i brud i tak będzie nam towarzyszył po malowaniu, musimy starać się do jak najbardziej zniwelować. Wykładziny oblepiamy folią zabezpieczającą i umieszczamy z dala od malowanych powierzchni. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek nasz remont przebiegnie szybko i sprawnie, nie będziemy musieli się z nim męczyć i udowodnimy sobie, iż potrafimy samemu wyremontować własne mieszkanie.