Jak dobrać kompresor?

Kompresor tłokowy WALTER HDW niniejszym artykule przybliżymy informację na temat odpowiedniego doboru sprężarki. Ma to na celu ułatwić trafiony zakup, gdyż nie trudno jest popełnić błąd w tej kwestii. Najważniejsze, by zsumować zapotrzebowanie powietrza wszystkich narzędzi, które będą podłączone do kompresora. Do tego zapotrzebowania warto dodać jakieś 40-50l/min zapasu w razie zakupu kolejnego narzędzia oraz by kompresor miał czas na ponowne załączenie. Istotne jest to, czy wszystkie narzędzia pracują jednakowo, czy w jednym czasie używane są pojedyncze urządzenia. Zbiornik kompresora nie wiąże się z jego wydajnością. Służy on tylko do magazynowania pompowanego powietrza. Jasne jest, że im większy zbiornik, tym maszyna będzie się rzadziej załączać. Pamiętać należy, iż sprężarka tłokowa nie jest przeznaczona do pracy ciągłej. Jeśli potrzebny jest kompresor do pracy bez przestojów należy wybrać model wolnoobrotowy, droższy lecz bardziej wytrzymały w warunkach przemysłowych. Jeśli jednak ten miałby się okazać za słaby, to pozostaje jeszcze opcja najdroższa lecz najsilniejsza czyli kompresor śrubowy.
Nabywając sprężarkę należy pamiętać też o jej odpowiednim użytkowaniu. Najważniejsze, to wymieniać olej według zaleceń zamieszczonych w karcie gwarancyjnej, gdyż gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych tym zaniedbaniem. Podobnie jest też w przypadku świadomego przegrzania kompresora.
Należy tez zwrócić uwagę na faktyczną wydajność kompresora, ponieważ często jest ona mylona z wydajnością teoretyczną. Dlatego trzeba upewnić się czy sprzedawca podaje nam wydajność na zasysie powietrza przez sprężarkę czy już na wydmuchu.