Jak nabyć mieszkanie i uchronić się przed oszustwem?

BudownictwoZakup własnego mieszkania, to poważna inwestycja obciążająca nas finansowo często do końca życia. Mało kogo stać na zakup domu czy mieszkania za gotówkę. Aby sfinansować to przedsięwzięcie, zaciągamy więc pożyczki i kredyty hipoteczne, których raty musimy spłacać częstokroć przez kilkadziesiąt lat. Warto więc odpowiednio przygotować się do tego zadania, aby nie zostać oszukanym i nie stracić wszystkich swoich oszczędności.

Oszustwa na rynku nieruchomości zdarzają się bowiem coraz częściej, a rynek daje duże pole do popisu dla oszustów, którzy stosują bardziej lub mniej wyszukane metody, żeby wprowadzić nas w błąd.

Jeśli sami czujemy się niepewnie na rynku nieruchomości, a wszelkie przepisy i niuanse prawne wprowadzają nas w zakłopotanie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy pośrednika. Znalezienie zaufanej agencji nieruchomości wymaga od nas jednak zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ wcale nie jest tak łatwo trafić na rzetelne i uczciwe biuro pośredniczące w obrocie nieruchomościami. Branża ta stwarza ogromne możliwości wielu oszustom, którzy żerują na niewiedzy swoich klientów. Należałoby więc, chociaż ogólnie, orientować się w prawach rządzących rynkiem, i odpowiednio przygotować się do zakupu domu bądź mieszkania, aby w przyszłości nie rozczarować się, stwierdzając, że padliśmy ofiarą oszusta. Musimy zachować czujność na każdym etapie przeprowadzania transakcji, i pamiętać, że zakup nieruchomości budowlanej jest procesem wymagającym naszego zaangażowania i odpowiedzialności.

Najpopularniejszą metodą oszustwa, stosowaną przez rzeczoznawców, jest oszustwo przy wycenie. Polega ono na tym, że rzeczoznawca kupuje daną nieruchomość po zawyżonej wycenie, i sprzedaje ją klientowi, a różnicę zachowuje dla siebie. Warto więc zatrudnić niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który dokona dla nas powtórnej wyceny, abyśmy mieli pewność, że nie zostaniemy „nabici w butelkę”.

Szukając nieruchomości na własną rękę powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ wśród ofert aż roi się od mało wiarygodnych okazji. Bardzo atrakcyjne i korzystne na pierwszy rzut oka oferty, mogą bowiem okazać się wielką mistyfikacją. Jeśli trafimy na niepowtarzalną okazję zakupu mieszkania po niewiarygodnie niskiej cenie, należy bardzo dokładnie jej się przyjrzeć. Przyczyny zaniżonej ceny mogą być naprawdę różne, począwszy od uciążliwego sąsiedztwa, a skończywszy na budowie autostrady lub fabryki, jaka planowana jest w okolicy. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce, dla przykładu: „nieruchomości Poznań”, i wybrać pierwszą lepszą ofertę, gdyż nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy umieszczone ogłoszenie rzeczywiście jest wiarygodne. Internet jest potężnym narzędziem, które może ułatwić nam znalezienie wymarzonej nieruchomości, jednakże należy mieć na uwadze, że ogłoszenie w sieci może zamieścić praktycznie każdy. Wszystko należy więc dokładnie sprawdzić i zweryfikować, tak aby ustrzec się przed potencjalnym oszustwem.